Water Well Drillers and Pump Installers Advisory Council

Advisory Council Members

Johnny L. Gilmore, Presiding OfficerJohnny L. "Rusty" Gilmore, Presiding Officer
Dalhart, TX
(Panhandle/Hi Plains)
Term Expires: 09/15/2026

Billy R. LangeBilly R. Lange, Vice-Presiding Officer
Rowena, TX
(Trans-Pecos)
Term Expires: 09/15/2022

Lonnie C. BallLonnie C. Ball
Marble Falls, TX
(State-at-Large)
Term Expires: 09/15/2022

Michael Becker
Marble Falls, TX
(Central Texas)
Term Expires: 09/15/2022

John 'Mike' PyburnJohn "Mike" Pyburn
Manvel, TX
(Gulf Coast)
Term Expires: 09/15/2024

Alvaro M. RosalesAlvaro M. Rosales
Houston, TX
(Public Member)
Term Expires: 09/15/2024

Roger Russell
Nacogdoches, TX
(Northeast Texas)
Term Expires: 09/15/2022

Steven YoungSteven Young
Cedar Park, TX
(Public Member)
Term Expires: 09/15/2023

Vacant
(Public Member)

Past Meetings of the Water Well Drillers and Pump Installers Advisory Council

Date Time Agenda Staff Reports Minutes Video
06/08/2022 10:00 a.m. HTML PDF n/a Video