Code Enforcement Officers Advisory Committee

Committee Members

Teresa Adrian, Presiding Officer
Term Expires: 02/01/2021
Irving, TX
Registered Code Enforcement Officer

Richard Adams
Term Expires: 02/01/2019
El Paso, TX
Registered Code Enforcement Officer

Jennifer Bernal
Term Expires: 02/01/2021
Kingsville, TX
Registered Code Enforcement Officer

Marie Brown
Term Expires: 02/01/2019
Flint, TX
Consumer/Certified Building Official

Matthew Christianson
Term Expires: 02/01/2023
College Station, TX
Code Enforcement Educator or Trainer

Sylvia Flood
Term Expires: 02/01/2021
San Antonio, TX
Consumer/Certified Building Official

Christylla Miles
Term Expires: 02/01/2019
Houston, TX
Registered Code Enforcement Officer

Mariola Sullivan
Term Expires: 02/01/2023
Austin, TX
Structural Engineer/Licensed Architect

Stuart Walker
Term Expires: 02/01/2023
Lubbock, TX
Registered Code Enforcement Officer

Past Meetings of the Code Enforcement Officers Advisory Committee

Date Time Agenda Staff Reports Minutes Video
05/10/2018 1:00 p.m. HTML PDF   YouTube
12/14/2017 1:00 p.m. HTML PDF   YouTube

Acrobat Reader is necessary to view .pdf files. If you need to obtain a copy of this program it is available as a free download for Windows or Macintosh operating systems.