Registered Sanitarian Advisory Committee


Committee Members

Jim DingmanJim Dingman, Presiding Officer
Term Expires: 02/01/2019
Plano, Texas
Registered Sanitarian

Dalton KnightDalton Knight
Term Expires: 02/01/2021
Tyler, Texas
Registered Sanitarian

Steven KotsatosSteven Kotsatos
Term Expires: 02/01/2023
Austin, Texas
Registered Sanitarian

Shaun MayShaun May
Term Expires: 02/01/2021
Amarillo, Texas
Registered Sanitarian

Lisa PomroyLisa Pomroy
Term Expires: 02/01/2019
Fort Worth, Texas
Registered Sanitarian

Terry Ricks
Term Expires: 02/01/2023
San Antonio, Texas
One Person Involved in Education in the Field of Public Consumer, or Environmental Health Science

Vacant
Term Expires: 02/01/23
one professional engineer, or one on-site sewage facility (OSSF) professional who is not and has never been registered as a sanitarian in Texas

Erin Dunn
Term Expires: 02/01/19
College Station, Texas
Consumer member of an industry or occupation which is regulated either by a city or county environmental health unit or department or equivalent, or by the Department of State Health Services

Vacant
Term Expires: 02/01/21
Consumer

Past Meetings of the Registered Sanitarian Advisory Committee

Date Time Agenda Staff Reports Minutes Video
05/08/2018 9:00 a.m. HTML PDF n/a Video
12/05/2017 9:00 a.m. HTML PDF MS Word Video

Acrobat Reader is necessary to view .pdf files. If you need to obtain a copy of this program it is available as a free download for Windows or Macintosh operating systems.