Motorcycle Safety Advisory Board

Keith Rovell, Presiding Officer
Houston, TX
Term Expires: 09/01/2025
Licensed Instructor

Roger Bowles
Clifton, TX
Term Expires: 09/01/2021
Licensed Instructor

Chris Litfin
Carrollton, TX
Term Expires: 09/01/2023
Licensed Instructor

Rickey Wyatt
Conroe, TX
Term Expires: 09/01/2023
Motorcycle Dealer Retail Industry Representative

Robert Richman
Wimberley, TX
Term Expires: 09/01/2025
Law Enforcement Agency Representative

Michael Manser
Austin, TX
Term Expires: 09/01/2021
Texas A&M Transportation Institute Representative

John McNew III
Bryan, TX
Term Expires: 09/01/2023
Texas A&M Engineering Extension Representative

Rowan Schexnyder
Atlanta, TX
Term Expires: 09/01/2021
Public Member who holds a valid Class M driver’s license issued under Chapter 521

Jeffrey Alford
Austin, TX
Term Expires: 09/01/2021
Public Member who holds a valid Class M driver’s license issued under Chapter 521

Past Meetings of the Motorcycle and Off-Highway Vehicle Safety Advisory Board

Date Time Agenda Staff Reports Minutes Video
11/16/2020 10:00 a.m. HTML PDF   Video
10/01/2020 10:00 a.m. HTML PDF MS Word Video